ورود به پنل کاربری
اخبار > مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد.
 


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد.

به گزارش ایحا، مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم امروز با حضور ریاست، معاونان و مدیران دانشگاه به صورت مجازی و برخط در ساختمان مرکزی دانشگاه و حضور مسئولان دانشکده ها از طریق سامانه مجازی دانشگاه برگزار شد.
در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب، رییس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ضمن تبریک به همه دانشجویان به ویژه دانشجویان جدیدالورود، علم قرآن را شریف ترین علم دانست و اظهار کرد: دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم این افتخار را دارد که در خدمت قرآن باشد.
وی با بیان این که دانشگاه علوم و معارف تنها دانشگاه تخصصی قرآن کریم در سطح کشور است، گفت: اساتید و دانشجویان در این دانشگاه همواره در حال فراگیری و آموزش قرآن کریم هستند و این توفیق بزرگی است که خداوند ارزانی داشته است.
رییس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با اشاره به فعالیت 18 دانشکده علوم قرآنی وابسته به دانشگاه در سراسر کشور، ادامه داد: در این دانشکده ها 6 هزار دانشجو در حال فراگیری علوم قرآنی و تفسیر هستند و 80 عضو هیئت علمی و 1000 استاد حق التدریس نیز در این دانشکده ها مشغول به تدریس می باشند.
وی با بیان این که فضای دانشکده های علوم قرآنی کاملا دینی، مذهبی و ایمانی است، افزود: رتبه علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم نیز از سطح خوبی در کشور برخوردار است و همین امر فضایی با ظرفیت علمی مناسب را برای دانشجویان فراهم می کند.
حجت الاسلام والمسلمین نقیب خاطرنشان کرد: براساس اعلام وزارت علوم درصد اشتغال دانشجویان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در مقطع کارشناسی ارشد 85 درصد و در مقطع کارشناسی 64 درصد است که به طور میانگین 75 درصد دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه در سطوح مختلف اشتغال دارند.
وی در پایان برگزاری کارگاه های علمی، نشست های تخصصی، کرسی های نظریه پردازی، همایش ها، چاپ مقالات و کتب دانشجویان و فارغ التحصیلان و برنامه های پژوهشی را برخی از ویژگی های بارز و علمی دانشگاه برشمرد.
در بخش دیگری از مراسم حجت الاسلام سید کریم خوشبین خوش‌نظر، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به تشریح فعالیت های فرهنگی دانشگاه پرداخت و گفت: دانشگاه محل انجام فعالیت های فرهنگی مختلفی اعم از انجمن های علمی، کانون های فرهنگی، هیئت های مذهبی و تشکل بسیج دانشجویی است.
وی نشریات دانشجویی را از دیگر فعالیت های فرهنگی دانشگاه برشمرد و افزود: از طریق این نشریات دانشجویان ظرفیت های بالفعل و بالقوه خود را به منصه ظهور می گذارند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این که جشنواره های متعددی در سطح دانشکده های علوم قرآنی نیز زیرنظر معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار می شود، ادامه داد: جشنواره غدیر، دفاع مقدس، تولید محتوای دیجیتال، دهه فجر و جشنواره قرآنی برخی از این جشنواره ها هستند که همواره بستر درخشش دانشجویان پرتوان و با استعداد بوده اند.
در ادامه مراسم همچنین دکتر داوری، معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه به سخنرانی پرداخت و ضمن توصیه دانشجویان به کسب علوم و معارف قرآنی، اظهار اشت: دانشجویان باید شاکر باشند که توفیق حرکت در مسیر قرآن و اهل بیت(ع) نصیب آنها شده است و قدر این موضوع را بدانند.
وی تأکید کرد: دانشجویان در کنار دروس تحصیلی دانشگاه، مطالعات تکمیلی و جنبی نیز داشته باشند و تا می توانند توان و ظرفیت های علمی خود را افزایش دهند.
حجت الاسلام ساجدی فر، مدیر پژوهش و فناوری دانشگاه از دیگر سخنرانان جلسه بود که به تشریح وظایف و برنامه های معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه در سال تحصیلی پیش رو پرداخت و گفت: ظرفیت خوبی فراهم است تا دانشجویان در مباحث علمی همچون مقاله نویسی و فعالیت های پژوهشی شرکت کنند.
وی خاطرنشان کرد: تعمیق علم نیازمند تحقیق و پژوهش است و دانشجویان برای این که در آینده بتوانند به موفقیت های بیشتری دست یابند و علم آنها نافع برای جامعه باشد باید مسئله پژوهش را جدی بگیرند.
مدیر پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از دانشجویان خواست تا در زمینه فعالیت های پژوهشی بیش از پیش حضور داشته باشند و از اساتید خود بخواهند که در این زمینه آنها را یاری کنند.
در بخش پایانی جلسه نیز دکتر علی اصغر شعاعی، مدیر مرکز امور قرآنی دانشگاه با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید ضمن تاکید بر شناسایی نخبگان قرآنی دانشگاه و استفاده بیش از پیش از آنان به عنوان دستیار مربی قرآن کریم در دانشگاه، از دانشجویان خواست تا علاوه بر عنوان یک دانشجو و سفیر قرآنی در کشور به فراگیری علوم و همچنین روخوانی و روانخوانی قرآن کریم بپردازند‌.
وی در ادامه ضمن تشریح برنامه های این مرکز در دانشگاه با معرفی طرح پایش قرآن کریم، اظهار کرد: طبق این طرح شرط فارغ التحصیلی دانشجویان در تمامی مقاطع قبولی در آزمون روخوانی و روانخوانی دانشگاه می باشد و دانشجویانی که در این زمینه مشکل داشته باشند باید با تلاش خود و حضور در دوره هایی که برای آن ها برگزار می کنیم بتوانند در این آزمون قبول شوند.
شعاعی در ادامه به تشریح دیگر فعالیت های مرکز امور قرآنی دانشگاه از جمله جشنواره قرآن و عترت پرداخت و از دانشجویان خواست تا در این جشنواره و در هر بخشی که علاقه دارند شرکت کنند.


١٠:٤٨ - چهارشنبه ٥ آذر ١٣٩٩    /    عدد : ٤٧٦٢    /    تعداد نمایش : ٢٦٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج