.
  • تاریخ انتشار : 1400/09/05 - 10:43
  • تعداد بازدید : 115
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم:

وحدت، پایداری و پیروی از ولی، مهمترین ویژگی های بسیج از دیدگاه قرآن است

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به مناسبت هفته بسیج به تشریح خصوصیات و وظایف بسیج از دیدگاه قرآن و پیشوایان پرداخت.

به گزارش ایحا، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت و گو با خبرنگار ایحا ضمن عرض تبریک بمناسبت هفته بسیج، از زحمات و جان فشانی‌های قشر بسیجی در داخل و خارج کشور قدردانی کرد.

وی اظهار کرد: بسیج در قرآن به معنای اجتماع مسلمین با یک هدف مشخص است. اسلام یک دین جمعی می‌باشد. بسیاری از احکام اسلامی و حتی عبادات همچون نماز جماعت، حج، نماز جمعه و… به صورت جمعی برگزار می‌شود. دین مبین اسلام همواره بر جمعی برگزار کردن کارها تاکید کرده و آن را نشان دهنده یک قدرت در مقابل قدرت‌های دنیا عنوان نموده است. قرآن کریم همانطور که برای فرد، وظایفی مشخص کرده است، برای جامعه و جمع نیز مجموعه وظایف و خصوصیاتی را مطرح کرده است.

حجت الاسلام نقیب با اشاره به آیه ۶۰ سوره انفال گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید: « وأعدّوا لهم ما استطعتم من قوّةٍ و…» (هر نیرویی در قدرت دارید، برای مقابله با آنها [= دشمنان‌]، آماده سازید! و…) در قرآن بر مسئله قوت و قدرت در برابر دشمنان تأکید شده است. چراکه همواره اسلام در مواجه با دشمنانی است که می خواهند در عرصه‌های فرهنگی، عقیدتی و نظامی ضربه و خدشه وارد کنند. آیات دیگری هم در قرآن هست که بر این مسئله تاکید دارد. همچنین تاکید بر وحدت، دیگر ویژگی است که قرآن آن را برای مسلمانان لازم دانسته است.

وی در ادامه با اشاره به وظایف بسیج از دیدگاه قرآن کریم، بیان کرد: وظایف مختلفی برای جامعه و بسیج مسلمانان در قرآن بیان شده است. یکی از مهم‌ترین آیات در شناخت وظایف بسیج، آیه آخر سوره آل عمران می‌باشد. خداوند در این آیه می‌فرماید: « یا أیّها الّذین آمنوا اصْبروا وصابروا ورابطوا واتّقوا اللّه لعلّکمْ تفْلحون» (ای اهل ایمان، (در کار دین) صبور باشید و یکدیگر را به صبر و مقاومت سفارش کنید و مهیّا و مراقب کار دشمن بوده و خداترس باشید، باشد که رستگار گردید). « اصبروا» به معنای صبر فردیست اما « صابروا» به معنای پایداری اجتماعی است. بنابراین یکی از مهمترین اهداف بسیج از دیدگاه قرآن چه در مقابل مباحث عقیدتی و چه مواجهه‌های نظامی، پایداری بر اهداف است. خداوند بارها بر استقامت و بردباری و پایداری در قرآن تاکید کرده است.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم افزود: همچنین در این آیه و « رابطوا» که در برخی روایات « رابطوا مع امامکم» مطرح شده است، یعنی حامی و گوش به فرمان ولی باشید. بنابراین مهمترین وظایفی که بسیج و مسلمانان  با توجه به قرآن کریم دارند: وحدت، صبر اجتماعی و مطیع و پیرو ولی بودن است.

وی در ادامه با توجه به ویژگی‌های بسیج از منظر امام خمینی (ره) اظهار کرد: اگر ما فرمان امام در تشکیل بسیج و صحبت‌هاییکه امام در سالگرد تشکیل بسیج داشتند را ملاحظه کنیم، می‌بینیم که همه پیام‌ها و ویژگی‌های بسیج از نگاه ایشان، مبنای قرآنی داشتند. امام در اولین ماه‌های پیروزی انقلاب در سال ۵۸ فرمان تشکیل بسیج را صادر می‌کند. آن زمان با توجه به شرایط کشور و جمعیت مردم، امام فرمان تشکیل ارتش بیست میلیونی در مقابل ارتش آمریکا را صادر کردند. امام این فرمان را بدون درگیر بودن با قوانین سازمانی با حضور خود مردم صادر می‌کنند. در پیام امام در خصوص بسیج، اولا امام به مسئله مواجهه با قدرت‌های بزرگ دنیا، ما را به اتکای قدرتی بزرگ‌تر یعنی الله سفارش می‌کند. دوم اینکه امام بسیج را در واقع نه تنها برای مبارزه نظامی بلکه برای مبارزات علمی، فرهنگی و ایدئولوژیکی تشکیل دادند. امام از بسیج خواست تا برای حوادث گوناگون در کشور راهکار داشته باشند. همچنین شهادت طلبی، فداکاری، خلوص، رضای خدا و… چه در جنگ و چه در هنگام صلح از دیگر خصوصیات مدنظر امام (ره) در خصوص بسیج است.

حجت الاسلام نقیب افزود: امام در یکی از پیام‌های خود بسیج را منحصر به ایران نمی‌داند بلکه تمام هسته‌های مقاومت در دنیا را در بر می‌گیرد. امام می‌فرماید: « بسیج باید تمام تشنگان حق و حقیقت در سراسر دنیا را سیراب کند». بنابراین امام یک هدف بلند جهانی را برای بسیج ترسیم نموده بودند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص جایگاه بسیج در تاریخ اسلام و در سیره اهل بیت علیهم السلام، گفت: با نگاه به حوادث صدراسلام و در طول تاریخ اسلام، متوجه می‌شویم که همواره وحدت و اجتماع مسلمانان، موجب پیروزی آنان در برابر دشمنان شده است. بنابراین سابقه بسیج مربوط به این دوره نیست یعنی به نظر می‌رسد امام نیز از حوادث تاریخی صدر اسلام در تشکیل بسیج درس گرفته بودند. خود پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم اولین کسی بود که این کار را انجام داد و بعد در سیره معصومین هم می بینیم با توجه به اینکه گاه در رأس حکومت نبودند، حاکم بر مسلمین را طوری هدایت می‌کردند که اهداف مربوط به جامعه اسلامی پیش برود.

نقیب افزود: ما مسائل مربوط به بسیج را در سیره معصومین علیهم السلام به خصوص پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم بسیار می‌بینیم. مثلا در جنگ‌های پیامبر عموم مسلمانان و مردم در کنار پیامبر بودند. همانطور در جریان کربلا هم یک نوع فراخوان بسیج اتفاق افتاد و حضرت اباعدالله علیه السلام مردم را برای اجتماع و وحدت در برابر ظلم فراخواندند. پس از آن هم اهل بیت علیهم السلام هرکدام به طور مخفیانه نیروهایی را که می‌توانستند اسلام را یاری کنند، ساماندهی می‌کردند. اما حتما بهترین بسیج، که اتفاق خواهد افتاد در زمان ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است که همه در رکاب ایشان حق و حقیقت و دین را در سراسر عالم ساری و جاری خواهند کرد.

وی با اشاره به خدمات و ثمرات بسیج در جمهوری اسلامی ایران، گفت: جایگاه بسیج یک جایگاه رفیع است وقتی مشکل و مسئله‌ای برای کشور به وجود می‌آید، بسیج با خلوص نیت، فداکاری و صفای باطنی به میدان می‌آید و بدون ادعا و سروصدا مشکلات را مرتفع می‌کند. از همان زمان آغاز انقلاب، مردم در کنار امام تلاششان این بود که انقلاب به پیروزی برسد و بعد از آن در ایام دوران دفاع مقدس، عموم مردم با عنوان بسیجی، به میدان آمدند و در مقابل لشگر صدام و در واقع لشگر دنیا ایستادند. بعد از جنگ هم هرگاه اتفاقی در کشور همچون زلزله سیل و یا حتی جنگی در خارج از ایران رخ داده، این بسیجیان و نیروهای مردمی بودند که پا به عرصه‌های جنگ و خدمت رسانی به مردم گذارده اند.

این استاد حوزه و دانشگاه درخصوص جایگاه و نقش بسیج در جوامع بین الملل تصریح کرد: آنچه که امروز در خارج از ایران می‌بینیم همانند نیروهای مقاومتی در لبنان، سوریه، عراق، یمن و… نشان دهنده این است که بسیج نقش خود را در جامعه بین الملل به خوبی ایفا کرده است. امام (ره) نیز هدفش همین بود که بسیج منحصر به داخل ایران نباشد. به همین دلیل بود که فرمود: «بسیج باید تمامی نهضت‌های آزادی بخش در دنیا را در بر بگیرد». دلیل ترس دشمن از بسیج نیز همین ثمرات بسیج و حضور آن در جوامع اسلامی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بسیج می‌تواند با شتاب بیشتر و با توان بیشتری به میدان بیاید و از تمام ظرفیت‌های کشور استفاده و بسیاری از مشکلات را حل کند. هم مسئولین باید جایگاه بسیج را در جامعه بدانند و هم خود بسیج این ظرفیت را در خود باور کند و خود را ارتقا دهد و از ظرفیت‌های کشور استفاده کند و جذب حداکثری را انجام دهد و تمامی کسانی که می‌توانند کاری انجام دهند را جذب بسیج نمایند.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 5707
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید