سوالات متداول مربوط به دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

 

 

1ـ دانشگاه به چه صورت و در چه مقاطع و دوره هایی پذیرش دانشجو دارد؟

 

دانشگاه از طریق آزمون هایی که توسط سازمان سنجش برگزار می گردد، برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دوره روزانه (آموزش رایگان) و دوره نوبت دوم (با پرداخت شهریه) دانشجو می پذیرد. همچنین در اغلب رشته های مقطع کارشناسی، پذیرش دانشجو بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم)، بر اساس اعلام سازمان سنجش صورت می گیرد.

 

 

2ـ شیوه تحصیل در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم چگونه است؟

 

تحصیل در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بصورت تمام وقت و حضوری می باشد. (دانشگاه فاقد دوره های نیمه حضوری) اما بخش آموزش مجازی در حال راه اندازی است که به زودی از آن رو نمایی خواهد شد. برگزاری کلاس های درس برای خواهران و برادران بصورت مجزا می باشد.

 

 

3 ـ دانشگاه در چه رشته هایی پذیرش دانشجو دارد؟

 

دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا جذب دانشجو دارد که برای اطلاع بیشتر از رشته های آن می توانید به صفحه رشته های تحصیلی و یا دفترچه های انتخاب رشته آزمون دکتری، آزمون کارشناسی ارشد، آزمون سراسری و پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه فرمایید.

 

 

4 ـ دانشگاه شامل چند دانشکده و در چه محل هایی می باشد؟

 

دانشگاه دارای 18دانشکده محل تحصیل با عنوان دانشکده علوم قرآنی در شهرهای تهران، قم، مشهد، شیراز، آمل، اصفهان، بجنورد، بندر عباس، سبزوار، خمین، خوی، زابل، زاهدان، شاهرود، کرمانشاه، مراغه، ملایر، و میبد می باشد؛ که تمامی اموردانشجویان از ثبت نام دانشجو، تحصیل، و مراحل فارغ التحصیلی در این دانشکده ها انجام می پذیرد؛ و امور کلی دانشکده ها زیر نظر سازمان مرکزی با عنوان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم واقع در قم انجام می گیرد.

 

5 - هزینه های تحصیل دانشجویان چه مقدار می باشد؟

 

همانگونه که قبلا گفته شد، تحصیل دانشجویان در نوبت روزانه رایگان می باشد و فقط هزینه خوابگاه و تغذیه دریافت خواهد شد. اما از دانشجویان نوبت دوم در مقاطع مختلف شهریه مصوب دانشگاه که در اول هر سال ورودی تعیین می گردد، گرفته می شود.

 

 

6 ـ اعتبار مدارک تحصیلی دانشگاه چه میزان می باشد؟

 

با توجه به اینکه اساسنامه دانشگاه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و به لحاظ قوانین آموزشی و پژوهشی مطابق آیین نامه های صادره از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و زیر نظر آن وزارت فعالیت می کند، مدارک تحصیلی دانشگاه نیز مورد تأیید وزارت علوم می باشد و دانشنامه دانش آموختگان پس از امضای رئیس دانشگاه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، با امضای وزیر یا معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صادر می گردد.

 

7 ـ تخصیص وام دانشجویی به دانشجویان دانشگاه چگونه است ؟

 

پذیرفته شدگان دوره روزانه این دانشگاه از تمامی مزایای وام های تحصیلی، ازدواج، ودیعه مسکن، ویژه دکتری، ضروری، عتبات، بنیاد علوی و غیره (دانشجویان نوبت دوم صرفا وام شهریه) در صورت تأمین اعتبار از صندوق رفاه سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  بهره مند می باشند.

 

 

8 ـ وضعیت ارائه خوابگاه دانشجویی چگونه است؟

 

به تمامی پذیرفته شدگان دوره روزانه، خوابگاه دانشجویی تعلق می گیرد، و برای دانشجویان دوره شبانه(نوبت دوم) دانشگاه هیچگونه تعهدی برای ارائه خوابگاه ندارد و فقط در صورت دارا بودن فضای مازاد، برای این دانشجویان خوابگاه تعلق می گیرد؛ در ضمن دانشگاه فاقد خوابگاه متأهلی می باشد.

 

 

9 ـ شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم چگونه است؟

 

برای آگاهی از شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه به دفترچه راهنمای ثبت نام (شماره 1) و دفترچه انتخاب رشته (شماره 2) در تمامی مقاطع تحصیلی منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور در سایت آن سازمان مراجعه نمایید.

 

 

10 ـ آیا دانشگاه دارای تعهد بورسیه برای دانش آموختگان می باشد؟

 

دانشگاه هیچگونه  تعهدی در خصوص  بورسیه  یا  استخدام دانش آموختگان دانشگاه ندارد.

 

 

11 ـ در چه مقاطعی و در چه نیمسالی امکان میهمان و انتقال وجود دارد؟

 

درخواست میهمانی و انتقال صرفاً در مقطع کارشناسی و پس از یک نیمسال تحصیلی یعنی در نیمسال دوم به بعد انجام می پذیرد، و میهمانی و انتقال در مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر نمی باشد.

 

 

12 ـ درخواست میهمان و انتقال چگونه صورت می پذیرد؟

 

میهمانی به دانشگاه های دیگر تنها یکبار در سال در اردیبهشت ماه از طریق سامانه میهمان و انتقال وزارت علوم برای دو نیمسال اول و دوم صورت می پذیرد.

 

میهمانی و انتقال بین دانشکده های علوم قرآنی با درخواست دانشجو به آموزش دانشکده مبدأ و موافقت دانشکده های مبدأ و مقصد انجام می گیرد.

 

تغییر رشته صرفاً با موافقت دانشکده مبدأ و ارسال درخواست دانشجو و موافقت سازمان مرکزی دانشگاه و دانشکده یا دانشگاه مقصد انجام می گیرد.

 

 

تنظیمات قالب