.
  • تاریخ انتشار : 1400/08/24 - 14:02
  • تعداد بازدید : 267
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
استاد شهریار پرهیزکار تصریح کرد:

وضعیت قرآنی کشور در سطح مطلوب نیست/ تربیت حافظان قرآنی در اولویت باشد

آئین رونمایی از دوره آموزش قرآن کریم دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با حضور پیشکسوتان، مسئولان و دست اندرکاران قرآنی برگزار شد.

به گزارش ایحا، مراسم رونمایی از دوره آموزش صحیح‌خوانی و روخوانی قرآن کریم، با حضور استاد پرهیزکار، پیشکسوت قرآنی کشور، مسئولان و نمایندگانی از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها، مؤسسه راسخون، سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیما و مسئولان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد.

در این مراسم، استاد شهریار پرهیزکار پیشکسوت بین المللی قرآن کریم، ضمن قدردانی از تهیه و تولید محتوای آموزشی در زمینه‌های قرآنی، توجه بیش از پیش مسئولان و دست اندرکاران را به پیشرفت فرهنگ قرآنی در میان مردم خواستار شد.

وی پیشرفت فعالیت‌های قرآنی حال حاضر را نسبت به سال‌های پیش از انقلاب و یا حتی اوایل انقلاب بسیار محسوس و چشم‌گیر عنوان کرد و افزود: اگر کسی در جلسات قرآن پیش از انقلاب و یا حتی اوایل انقلاب شرکت کرده باشد، قطعاً خواهد فهمید که امروز چه مقدار از لحاظ سطح فعالیت‌های قرآنی در کشور پیشرفت صورت گرفته است. اما با این وجود مشکلات بسیاری در زمینه‌های مختلف قرآنی در کشور وجود دارد.

استاد پرهیزکار از عملکرد مراکز دینی همچون حوزه‌های علمیه در توجه و عمل به قرآن کریم انتقاد کرد و افزود: عمل به قرآن را می‌توان در رفتار، بیانات و عملکرد رهبر معظم انقلاب دید. بسیاری از سخنان و استدلال‌های عقلی و منطقی ایشان، مبانی قرآنی دارد و برگرفته شده از آیات نورانی قرآن کریم است برای مثال رهبری بارها از طریق ادله عقلی و منطقی گفتند: راه برون رفت از این وضعیت فرهنگی، دینی، سیاسی و حتی اقتصادی در هم پیچیده کشور، این نیست که ما از حقوق خودمان کوتاه بیاییم. این سخن مبنای قرآنی دارد و جالب است هیچکس، حتی کسانی که مخالف نظرات ایشان هستند، نتوانسته‌اند نقد منطقی بر استدلالات ایشان وارد کنند.

وی وضعیت قرآنی در دانشگاه‌ها را نامساعد و تأسف‌بار عنوان کرد و گفت: در برخی کشورهای اسلامی همچون مصر، شرط ورود به دانشگاه، حفظ قرآن است. متأسفانه امروز در کشور شاهد هستیم نه تنها دانشجویان، حتی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، بلکه اساتید نیز از لحاظ فهم قرآن، عمل به قرآن و حتی خواندن صحیح قرآن، بسیار ضعیف و غیرقابل قبول هستند. متأسفانه امروز چه در فرهنگ عموم مردم و حتی در میان خواص ، اساتید و ... شاهدیم که چقدر از قرآن فاصله گرفته شده است.

این حافظ قرآن کریم، در ادامه بر توجه مسئولان در زمینه حفظ قرآن کریم با ایجاد بستر مناسب در این زمینه تأکید کرد و افزود: متأسفانه ما در زمینه حفظ قرآن کریم و تربیت حافظان قرآنی بسیار بد و ناکارآمد عمل کرده‌ایم به طوری که رهبر معظم انقلاب 10 سال پیش گفتند: ما باید 10 میلیون حافظ داشته باشیم و امروز پس از گذشت چندین سال، هنوز نتوانسته‌ایم حتی کمتر از نیمی از این مقدار را آن طور که از لحاظ کیفی مد نظر ایشان بوده تربیت کرده و پرورش دهیم. امروز شاهدیم در کشورهایی همچون عربستان با روش‌های آموزشی که در نظر گرفته شده، جمعیت حافظان قرآن کریم به میلیون‌ها نفر می‌رسد.

وی با اشاره به رهنمودهای قرآنی رهبر معظم انقلاب در طول سال‌های مختلف درجمع قاریان و حافظان قرآنی، گفت: ایشان همیشه تأکید داشتند هرگونه ارتباط با قرآن بدون حفظ قرآن ناقص است. ایشان همیشه زیباخوانی و صحیح‌خوانی قرآن را ارج نهاده‌اند اما همواره به قاریان در دیدارها تأکید کرده‌اند که دلخوش به قرائت زیبا نباشید، زیباخوانی قرآن، مهم و ضروری است اما حفظ قرآن، قاری و پیام وی را کامل می‌کند.

پیشکسوت بین المللی قرآن کریم، در پایان با بیان این‌که تنها راه پاسخ جامعه به شبهات مطرح شده از سوی دشمنان، آیات قرآن کریم است، بیان کرد: امیدوارم روزی فرا برسد که در زمینه حفظ قرآن بتوانیم بسیار موفق‌تر از این عمل کنیم. البته حافظانی را تربیت نمائیم که مدنظر رهبری هستند و برای کشور و جامعه اسلام مفید باشند.

در ابتدای این مراسم نیز حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به ارائه توضیحاتی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی این دانشگاه پرداخت.

حجت الاسلام نقیب ضمن گرامیداشت سالروز میلاد با سعادت امام حسن عسکری علیه السلام اظهار کرد: دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تنها دانشگاه تخصصی قرآن و تفسیر با 18 دانشکده در سطح کشور می‌باشد که دانشجویان آن به طور تخصصی در رشته تفسیر و علوم قرآن و در فضای ایمانی و قرآنی تحصیل می‌نمایند.

وی اظهار کرد: خوشبختانه فضای فرهنگی این دانشگاه فضای دینی و قرآنی بوده و بسیاری از چالش‌های فرهنگی سایر دانشگاه‌ها در این مجموعه وجود ندارد.

نقیب درخصوص سطح علمی اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: در المپیاد علمی دانشجویی کشور، امسال 9 رتبه از مجموع 25 رتبه برتر به دانشجویان ما اختصاص یافت که رتبه بسیار بالا در میان دانشگاه‌های کشور محسوب می‌شود. همچنین سالانه حدود 100 مقاله‌ی علمی پژوهشی و 80 کتاب از اعضای هیأت علمی دانشگاه چاپ می‌شود و هم اکنون دارای 7 مجله علمی بوده که درصدد افزایش آن هستیم.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ادامه درخصوص وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان این دانشگاه اظهار کرد: به لحاظ اشتغال فارغ التحصیلان، بر اساس اعلام رسمی وزارت علوم حدود 75 درصد از فارغ التحصیلان ما در مراکز علمی، آموزشی، فرهنگی و قرآنی کشور از جمله وزارت آموزش و پرورش، مؤسسات قرآنی، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، مراکز انتظامی و نظامی و ... مشغول به فعالیت می‌شوند.

وی همچنین به بیان برخی فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی این دانشگاه در سطح ملی پرداخت و اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های علمی پژوهشی که توسط این دانشگاه در حال انجام است، جمع‌آوری و احیای نسخ خطی قرآن کریم است. درتلاشیم بتوانیم بزرگ‌ترین کتابخانه تخصصی نسخ خطی قرآنی و تفسیری را به صورت دیجیتال راه اندازی کنیم. تاکنون حدود 13 هزار عنوان نسخ جمع‌آوری شده است.

نقیب افزود: از دیگر فعالیت‌های حائز اهمیت این دانشگاه در کنار فعالیت‌های علمی و آموزشی، دوره‌های تخصصی روخوانی و روانخوانی قرآن کریم و همچنین حفظ کل و یا چند جزء از قرآن می‌باشد.

حجت الاسلام نقیب با اشاره به راه اندازی طرح ملی پایش قرآنی دانشجویان برای اولین بار در کشور از سوی این دانشگاه، اظهار کرد: بر اساس این طرح دانشجویان علاوه بر انجام آزمون‌های مشخص شده درسی می‌بایست در آزمون‌های این طرح که شامل صحیح‌خوانی، روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم است، شرکت نمایند و ضمن یادگیری روخوانی صحیح قرآن از طریق ارتباط با اساتید طرح، در آزمون نیز نمره‌های قبولی را کسب نمایند. پیش از این طرح، برخی دانشجویان در زمینه روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم با ضعف جدی روبرو بودند و درصد بالایی از دانشجویان مشکل روخوانی قرآن داشتند. اما با اجرای طرح و اهتمام جدی اساتید و مسئولان دانشگاه این مشکل مرتفع گردید و خوشبختانه امروز فارغ التحصیلان این دانشگاه در زمینه روخوانی قرآن با کمترین اشکال از دانشگاه فارغ می‌شوند.

در بخش دیگری از این مراسم حجت الاسلام علی قاسمی استاد دوره آموزشی صحیح خوانی و روخوانی و حافظ قرآن کریم ضمن تشریح بخش‌های مختلف و نحوه آموزش در این دوره، از زحمات دست اندرکاران تهیه و تولید این اثر قدردانی کرد.

در پایان از دوره آموزش صحیح خوانی و روخوانی قرآن دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم رونمایی شد.

 

 

 

 

 

 

 

  • گروه خبری : مهمترين اخبار دانشگاه
  • کد خبر : 5611
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید