.
  • تاریخ انتشار : 1400/09/24 - 10:15
  • تعداد بازدید : 107
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم:

پژوهش محوری و تولید علوم کاربردی، مهمترین اولویت دانشگاه در مسائل پژوهشی و تحقیقاتی است

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در آستانه گرامیداشت روز پژوهش به تشریح فعالیت های این دانشگاه در هفته پژوهش پرداخت.

به گزارش ایحا، حجت الاسلام دکتر سیدکریم خوب بین خوش نظر معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت و گو با خبرنگار ایحا اظهار کرد: جایگاه پژوهش در دانشگاه ها و مراکز علمی، جایگاه بسیار خطیر و قابل توجه است. در واقع گمان من این است که نقطۀ اوج درخشش دانشگاه‌ها و مراکز علمی، در مسألۀ پژوهش و تولید علم تبلور می یابد.

وی افزود: قاعدتاً با اهمیت قائل شدن به مسأله پژوهش و تولید علم در سطحی که مورد توقع نظام اسلامی و دانشگاه اسلامی است، می توان در جایگاه هیأت های اندیشه ورز جامعه و نظام، رخنه ها و خلأهای معرفتی و اجتماعی را شناخته، در صدد رفع مشکلات بر آمد و باری از دوش نظام اسلامی برداشت.

حجت الاسلام خوش نظر در خصوص برنامه های این دانشگاه در ارتقای تولیدات علمی دانشگاه و پژوهش محوری، اظهار کرد: با تلاش‌هایی که از سوی معاونت محترم وقت پژوهش دانشگاه و دانشکده های همکار انجام پذیرفته، درختواره پژوهشی دانشگاه با هدف تبیین موضوعات و اهداف پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ترسیم و تدوین شده است. حال پس از تدوین این درختواره، می‌توان ادعا کرد که بنای دانشگاه بر این است که ان شاءالله در راستای آن موضوعات و اهداف تعریف شده، پژوهش های مورد عنایت خود را به طور روشن اعلام و اجرا نماید و در مسیر پژوهش محوری به شکل قاطع گام بردارد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم افزود: مباحث و موضوعات بسیار متنوعی؛ از جمله بحث نظام های اسلامی و یا بحث قرآن و تمدن نوین اسلامی و مباحث میان رشته ای فراوان دیگری در این درختواره مد نظر قرار گرفته است.

وی در ادامه وضعیت فعلی تولید علم در این دانشگاه را قابل قبول دانست و راه پیشرفت و ارتقای علمی را همکاری و همدلی تمامی بخش های دانشگاه عنوان کرد.

خوش نظر گفت: پژوهش و تولید علم در خلأ و با آدم های نامرئی انجام نمی شود. باید همه اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه و همه دانشجویان محترم؛ به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی یعنی دکتری و کارشناسی ارشد پای کار بیایند. چه در راستای تدوین پایان نامه ها با هدایت اساتید محترم راهنما و چه در انتشار و تألیف کتابها، مقالات، نشریات و ...  همه باید این احساس ضرورت را داشته باشند که در راستای ارتقای سطح علمی دانشگاه، کشور و نظام اسلامی اثر گذار باشند. چشم مردم و نظام به تولیدات علمی دانشگاه ها در عرصه های مختلف نظری و کاربردی است.

وی در ادامه با اشاره به انجام برخی از طرح های پژوهشی دانشگاه در سال جاری اظهار کرد: در سال جاری دست کم حدود ۷ طرح پژوهشی کلان و کاربردی به تصویب اولیه رسیده است. این طرح های پژوهشی در حال ارزیابی و بررسی است که پس از تایید و ابلاغ، پژوهشگران ارجمند ما می توانند به صورت فعال، در خصوص این طرح ها، مطالعات جدی خود را آغاز کنند.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از رونمایی آثار جدید این دانشگاه تا پایان سال خبر داد و اظهار کرد: تا پایان سال و یا نهایتاً اوایل سال آینده حدود 20 الی 30 کتاب و اثر جدید دانشگاه با حضور مسؤولان کشوری رونمایی خواهد شد.

سید کریم خوش نظر درخصوص کاربردی بودن علوم و پژوهش های تولید شده در این دانشگاه بیان کرد: با نگاه به برنامه های مدون در امور پژوهشی دانشگاه و درختواره پژوهشی آن، در می یابیم که این موضوعات به میزان بسیار زیادی به صورت کاربردی دیده شده تا نتایج آن، بتواند خدماتی را متوجه جامعه اسلامی نماید.

وی با بیان این که امروز صرف مباحث نظری و تئوریک مشکلی را از کسی حل نخواهد کرد، تصریح کرد: دانشگاه مصرّ است که پژوهش های جامعه محور و کاربردی را شکل دهد و در کنار جامعه و نظام اسلامی، دین عظیم خود را ادا نماید؛ چنانکه از رسالت های شاخص پژوهش های علمی پرداختن به رخنه های معرفتی و اجتماعی است.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم همچنین با اشاره به درخواست هایی از سایر مراکز علمی در خصوص استفاده از تولیدات علمی این دانشگاه، گفت: تولیدات علمی و طرح های تحقیقاتی و پژوهشی اساتید و دانشجویان ما در حد قابل قبولی مطرح است. این موضوع با عنایت به درخواست هایی که از برخی مراکز علمی در خصوص بهره مندی از تولیدات علمی ما شده، نمایان و محرز است.

وی افزود: اخیراً هم قرار است در همین خصوص با یک مرکز مهم علمی، تفاهم‌نامه‌ ای داشته باشیم که این امر نیز به نوبۀ خود گواه بر این معناست که پژوهش‌ها و تولیدات علمی دانشگاه تا حد زیادی توانسته است جایگاه خود را در اذهان مراکز علمی دیگر باز یابد.

حجت الاسلام خوش نظر در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گرامیداشت هفتۀ پژوهش، این ایام را به تمامی اساتید، اعضای محترم هیأت علمی، محققان، پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تبریک گفت.

وی در خصوص برنامه این معاونت به مناسبت هفته پژوهش اظهار کرد: برنامه های متنوعی را به همین مناسبت با همکاری مدیران و کارشناسان حوزه معاونت طراحی کرده ایم که البته با توجه به نبود زمان کافی و تراکم برنامه ها، برخی از این برنامه ها در هفته های آتی برگزار خواهد شد.

خوش نظر اظهار کرد: برگزاری کارگاه های علمی، آموزشی یکی از مهمترین برنامه های این هفته می باشد. کارگاه آموزشی «نگارش مقاله پژوهشی»، «آموزش سامانه الکترونیک کتابخانه ها»، « نمایه سازی نشریات در سایت های بین المللی» ، «مهارت افزایی بایسته های تفسیر پژوهی»، «مدیریت سامانه نشریات دانشگاه» و «آموزش ثبت مجلات در سامانه وزارت علوم» با محوریت اعضای محترم هیأت علمی، دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی و کارشناسان محترم دانشکده های علوم قرآنی، مهمترین عناوین کارگاه های علمی آموزشی در این دوره است که به صورت متمرکز و یا در دانشکده های علوم قرآنی برگزار می شوند.

وی  همچنین از برگزاری مراسم اختتامیه هفته پژوهش در دانشگاه خبر داد و اظهار کرد: این مراسم به زودی با معرفی اساتید و دانشجویان پژوهشگر برتر، کارشناسان پژوهشی و کتابخانه های برتر و برگزیدگان کتاب سال دانشگاه و سایر مراکز علمی برگزار خواهد شد.

  • گروه خبری : مهمترين اخبار دانشگاه
  • کد خبر : 5898
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید