.
  • تاریخ انتشار : 1400/08/12 - 09:25
  • تعداد بازدید : 321
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم خبر داد:

همایش بین المللی بررسی اندیشه های تفسیری آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می شود

معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از برگزاری همایش بین المللی بررسی اندیشه های تفسیری آیت الله العضمی جوادی آملی از سوی این دانشگاه خبر داد.

به گزارش ایحا، حجت الاسلام سید کریم خوب بین خوش نظر معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت و گو با خبرنگار ایحا در خصوص برنامه های پیش روی این معاونت اظهار کرد: الحمدلله در سال های گذشته کارهای خوب و زیربنایی در معاونت پژوهش دانشگاه صورت گرفته و معاونان توانمند دانشگاه در گذشته، خدمات شایان و قابل توجهی را در این حوزه انجام داده اند. همچنین در زمان معاونت دکتر علیرضا کاوند تلاش های فراوانی، هم در عرصه پژوهش و هم در عرصه انتشارات در دانشگاه انجام پذیرفته است؛ لذا آنچه که ما باید در این دوره به دنبال آن باشیم، عبارت است از عملیاتی کردن تلاش های قابل تقدیر همکاران ارجمند و تعیین زمان برای اجرای طرح های پژوهشی و نشر منشورات مربوط به اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی است تا انشالله بتوانیم به اهداف مد نظر دانشگاه در این راستا برسیم.

وی یکی از مهمترین برنامه های این معاونت را حمایت از برگزاری همایش های ملی و بین المللی دانشگاه دانست و افزود: حمایت از برگزاری همایش بین المللی بررسی اندیشه های تفسیری آیت الله العظمی جوادی آملی که قرار است از سوی دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شود، در اولویت برنامه های این معاونت قرار دارد. این دوره از همایش از ابتدا به عنوان همایش ملی رقم خورد، ولی با توجه به این که استقبال خوبی از آن صورت گرفت و به جهت این که کشورهای عربی منطقه و سایر ملل هم بتوانند با دانشگاه و موسسه مبارک اسراء (متعلق به حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی که از مفاخر جهان اسلام هستند) در برگزاری این همایش مشارکت داشته باشند، تصمیم بر آن شد که این همایش به صورت بین المللی برگزار گردد. در این زمینه هم، معاونت پژوهش دانشگاه با معاونت محترم مؤسسه اسراء، جناب آقای دکتر روح اللهی و دانشکده علوم قرآنی تهران، که از ارکان اصلی این همایش هستند، همکاری نزدیکی دارد. البته برگزاری همایش های بین المللی دیگری هم از سوی سایر دانشکده های ما در راه است که ان شاء الله به زودی اعلام خواهد شد.

دکتر خوش نظر در ادامه درخصوص برگزاری کرسی های ترویجی و نظریه پردازی عنوان کرد:  با توجه به رایزنی های رئیس محترم دانشگاه، جناب آقای دکتر نقیب با شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیته دستگاهی برگزاری کرسی های ترویجی و نظریه پردازی به دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم محوّل شده است و امید داریم که در سال حداقل بین 20 الی 30 کرسی در زمینه های مختلف قرآنی برگزار کنیم که البته این کرسی ها شامل نقد کتاب نیز می شود و در این زمینه تفاهم نامه ای هم با سازمان صمت منعقد گردیده که ما ان شاء الله این را هم دنبال خواهیم کرد،

وی در خصوص انتشار مجلات علمی نیز گفت: حمایت از انتشار مجلات علمی دانشگاه و اخذ امتیاز در این حوزه، از وظایفی است که ما به طور جدی آن را دنبال خواهیم کرد. همچنین افزایش و ارتقای طرح های پژوهشی از سیاست های اصلی پژوهش دانشگاه است که در حال حاضر در قالب یک درختواره پژوهشی تدوین یافته است و تمامی پایان نامه هایی که قرار است به دست توانمند دانشجویان ارجمند تحصیلات تکمیلی دانشگاه تدوین گردد، در ذیل موضوعات این درختوارۀ طرح های پژوهشی تعریف می گردد تا ما بتوانیم به صورت منسجم و هماهنگ موضوعات پایان نامه ها در تمام دانشکده ها دنبال کنیم.

سید کریم خوب بین خوش نظر درخصوص افزایش بازدهی و استفاده عملی و علمی از پایان نامه های دانشجویان این دانشگاه در سطح ملی و بین المللی، اظهار کرد: در حوزه پایان نامه ها از قبل موضوعاتی مشخص شده بود که دانشجویان حول محور آن موضوعات، کار تدوین پایان نامه رو دنبال می کردند؛ لذا همکاران ارجمند ما در بخش پژوهش دانشگاه؛ به ویژه مدیر محترم امور پژوهشی دانشگاه، جناب آقای دکتر حاصلی و برخی از دانشکده های همکار، نظام موضوعات و درختواره طرح های پژوهشی دانشگاه را تعریف کردند تا همسانی این موضوعات با امور مربوط به جامعه فراتر از گذشته باشد و صرفاً ناظر به امور نظری صرف نباشد و به پیشرفت علمی و فرهنگی جامعه کمک کند و پر واضح است که این امر تنها با ارتقای طرح های پژوهشی ما امکان پذیر است که بتوانیم ان شاءالله تلاش های علمی کاربردی و کارآمد در این زمینه انجام دهیم.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در خصوص حمایت های معنوی رئیس محترم دانشگاه در حل مشکلات پیش رو بیان کرد: الحمدلله ریل گذاری هایی شایان توجهی در عرصۀ پژوهش دانشگاه انجام شده، و حمایت همه جانبۀ ریاست محترم دانشگاه، امید بخش تحول جدّی و برداشتن گام های اساسی در عرصۀ پژوهشی است و ما امید این را داریم به زودی شاهد تولیدات علمی اعضای محترم هیأت علمی و دانشجویان ارزشمندمان در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد باشیم.

وی برگزاری شورای پژوهشی دانشگاه را  امری مهم تلقی کرد و خاطرنشان کرد که این شورا باید در فواصل کم به صورت هر دو هفته یک بار برگزار گردد تا بتوانیم به اهداف پیش روی دانشگاه برسیم.

حجت الاسلام خوش نظر در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص سطح علمی اعضای هیأت علمی این دانشگاه و تراز علمی دانشگاه توضیح داد: ما بنا داریم تا در دو عرصه پژوهشی، دانشگاه را مورد محک و سنجش قرار دهیم؛ یکی این که در عرصه درون دانشگاهی و در بین دانشکده های هجده گانه با ایجاد نوعی رقابت علمی، سطح علمی دانشگاه را ارتقا بخشیم و نکته دیگر این که، دانشگاه را در بیرون از مجموعه با سایر دانشگاه ها مورد ارزیابی قرار داده و بتوانیم رقابت سالم برون دانشگاهی نیز ایجاد کنیم. بنابر این، از برنامه های جدّی ما این است که همواره در فرآیند تولید علم؛ به ویژه در حرکت رو به جلوی دانشگاه، یک بررسی تطبیقی داشته باشیم تا مشخص شود که دانشگاه ما در چه رتبه ای از پژوهش قرار دارد، همچنین در عرصه ارتقای علمی و رتبی اعضای محترم هیأت علمی بنا داریم تا کتاب های بسیاری که از طرف مجموعه اساتید دانشگاه برای چاپ و انتشار، برای ما ارسال گردیده را تعیین تکلیف کنیم و به نشر بسپاریم که البته این امر با تلاش ارزشمند مدیر محترم انتشارات دانشگاه، جناب آقای متقی در حال پیگیری و انجام است.

وی افزود: همچنین همکاری با مراکز علمی بسیار شاخص در سطح کشور در مورد کرسی های نظریه پردازی و ترویجی از دیگر اقدامات این معاونت جهت ارتقای سطح علمی دانشگاه و تبادل آن با سایر مراکز علمی کشور می باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ادامه با توجه به احتمال حضوری شدن دانشگاه ها و مراکز علمی در خصوص آمادگی این معاونت به خصوص در بخش کتابخانه ها، عنوان کرد: در مورد کتابخانه ها ما بنا داریم به سمت کتابخانه دیجیتال حرکت کنیم که بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی باشد و در تابستان گذشته هم تلاش کردیم تا منابع کتابخانه ای را در دانشکده ها تقویت کنیم، چه در بستر کتابخانه دیجیتال و چه در زمینه عرضه فیزیکی کتاب ها؛ لذا اولویت اصلی ما این است که بتوانیم در حوزه مطالعه کتاب و ترغیب دانشجویان نسبت به این امر فعالیت جدی داشته باشیم. وی همچنین افزود سایر فعالیت های معاونت پژوهش ان شاء الله در فرصت های آتی به اطلاع عموم فرهیختگان دانشگاه خواهد رسید. و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین.

  • گروه خبری : مهمترين اخبار دانشگاه
  • کد خبر : 5466
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید