.
  • تاریخ انتشار : 1400/09/30 - 14:34
  • تعداد بازدید : 148
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

برگزاری مراسم اختتامیه هفته پژوهش در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

مراسم اختتامیه هفته پژوهش با اعلام نفرات برتر علمی پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد.

به گزارش ایحا، مراسم اختتامیه هفته پژوهش با حضور مسئولان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و اعلام نفرات برتر علمی پژوهشی دانشگاه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در اینم مراسم ضمن گرامیداشت هفته پژوهش از زحمات و تلاش های علمی کارکنان، اساتید و دانشجویان این دانشگاه تقدیر کرد.

وی در ابتدا اظهار کرد: هدف از نامگذاری این روز ، علاوه بر گرامیداشت و پی بردن به جایگاه علم و پژوهش،  ایجاد انگیزه در طول یک سال برای حرکت در مسیر پژوهشی است.

نقیب با مهم برشمردن نگاه پژوهشی به دانشگاه، گفت: اگرچه دانشگاه یک وظیفه آموزشی دارد، اما قطعاً آموزش بدون پژوهش امکان پذیر نیست. اگر دانشجو و  استاد پژوهش نکند قطعا آموزش ها با کاهش کیفی و پایین بودن سطح یادگیری دانشجویان همراه خواهد بود. آموزش یک وجهه تربیتی دارد اما مقدمه آموزش، پژوهش است.

وی در ادامه به بیان گزارشی از مهمترین فعالیت های علمی – پژوهشی دانشگه علوم و معارف قرآن کریم پرداخت و اظهار کرد: اولین رکن علمی هر دانشگاهی اساتید و اعضای هیأت علمی آن و همچنین دانشجویان مستعد است. در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم هم تعداد هیئت علمی قابل توجهی وجود دارد و هم دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می کنند از لحاظ سطح علمی دارای سطح علمی مناسبی هستند.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم افزود: نتایجی که ما هم در پذیرش های کارشناسی ارشد و هم دکترا داشته ایم و همچنین با بررسی نتایج المپیاد های دانشجویی ، درمیابیم که الحمدولله وضعیت علمی و آموزشی در این دانشگاه وضعیت مطلوبی است.

حجت الاسلام نقیب در ادامه با برشمردن آثار و تالیفات علمی در این دانشگاه اظهار کرد: در این سال‌های اخیر قدم‌های خوبی برداشته شده و تلاش های بسیاری بر این دانشگاه شده است. در حوزه پژوهشی با ترسیم مسیر حرکت و درختواره های علمی و پژوهشی و اجرای گام به گام آن خوشبختانه شاهد پیشرفت روزافزون دانشگاه هستیم. برای مثال در حال حاضر در اکثر مجلات علمی پژوهشی که چاپ می شود آثار و مقالات حداقل یک عضو هیات علمی ما در آن شماره مجله منتشر شده است..

وی همچنین بیان کرد: در سال جاری تا کنون 40 مقاله علمی پژوهشی، 35 کتاب چاپ شده و یا در دست چاپ و 80 مقاله همایشی،  از سوی اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه به چاپ رسیده است.

نقیب افزود: همچنین برای 7 مجله علمی پژوهشی نیز در حال پیگیری برای کسب امتیاز می باشیم.

تشکیل انجمن قرآن و عهدین، واگذاری کمیسیون قرآن و علوم انسانی و کمیته دستگاهی نظریه پردازی نیز بخشی از افتخارات عنوان شده از سوی رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بود.

وی همچنین از تلاش این دانشگاه در راه اندازی حوزه کتابخانه دیجیتال خبر داد و گفت: امروز مراجعه به کتاب کاغذی کم است و افراد از طریق فضای مجازی و فضای الکترونیک و سیستم های کامپیوتری کتاب‌های خود را به روشی آسان و در دسترس دریافت و مطالعه می کنند. بنابراین در نظر داریم تا با راه اندازی یک کابخانه جامع دیجیتال کلیه کتب و انتشارات دانشگاه را از طریق فضای الکترونیک در اختیار دانشجویان و مراجعان قرار دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین نقیب درخصوص فعالیت های پژوهشکده دانشگاه نیز گفت: احیای کتاب‌های نسخ خطی علوم قرآنی که در حال حاضر ۱۲ هزار عنوان آن تهیه شده، در دستور کار پژوهشکده قرار دارد. چاپ قرآن با ترجمه و تفسیر اختصاصی نیز از دیگر فعالیت هایاین بخش است.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه های پژوهشی دانشگاه با مراکز علمی، گفت: برای نمونه تفاهم نامه ای با مرکز سمت جهت چاپ کتاب های آموزشی منعقد گردیده است که در حال حاضر برای 10 عنوان کتاب با این مرکز تفاهم همکاری برقرار شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در پایان به برگزاری همایش «کتاب سال» از سوی این دانشگاه اشاره کرد:  در این هر سال کتاب‌های برتر در حوزه علوم و تفسیر قرآن کریم از مراکز علمی مختلف جمع آوری و پس از ارزیابی کتب برتر معرفی و تقدیر می شوند. امسال نیز حدود ۶۰ عنوان اثر از مراکز علمی مختلف و از سوی اساتید مطرح این حوزه برای ما ارسال شده که ۵ عنوان برتر انتخاب شده و اعلام خواهد شد.

در ابتدای این مراسم نیز حجت الاسلام سید کریم خوش نظر معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از زحمات دست اندر کاران حووزه علمی و پژوهشی دانشگاه قدردانی دکرد.

همچنین دکتر رحیم حاصلی مدیر پژوهشی و روح الله متقی نیک مدیر کتابخانه ها و انتشارات دانشگاه نیز هزیک به بیان توضیحی در خصوص اقدامات انجام شده و یا در دست اقدام حوزه فعالیت خود پرداختند.

در پایان این مراسم از پژوهشگران ، اساتید و دانشجویان برتر، کتب و تالیفات برتر پژوهشی، کارشناسان برتر پژوهشی دانشکده های علوم قرآنی و... تجلیل شد.

  • گروه خبری : مهمترين اخبار دانشگاه
  • کد خبر : 5933
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید