• تاریخ انتشار : 1401/04/10 - 01:58
  • تعداد بازدید : 120
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

بازدید رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه از دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه با مسئولان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم دیدار و گفت و گو کرد .

به گزارش ایحا، حجت الاسلام والمسلمین مهدی رجایی نیا رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه ضمن حضور در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب رئیس و دیگر مسئولان این دانشگاه دیدار کرد.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام نقیب ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جواد علیه السلام، به ارائه گزارشی از فعالیت های علمی، قرآنی و فرهنگی این دانشگاه پرداخت.

وی اظهار کرد: دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم دانشگاه تخصصی قرآن می باشد و تمامی دانشجویان این دانشگاه در رشته تفسیر و علوم قرآن تحصیل می کنند.

نقیب افزود: این دانشگاه دارای مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد .

وی بیان کرد: این دانشگاه شامل ۱۸ دانشکده علوم قرآنی در سراسر کشور می باشد که در حال حاضر تقاضای بسیاری برای تاسیس دانشکده علوم قرآنی از استان های مختلف نیز وجود دارد.

نقیب در خصوص فضای معنوی و قرآنی دانشگاه گفت: فضای دانشکده های علوم قرآنی خوشبختانه متناسب با فضای معنوی قرآن کریم می باشد. در این دانشگاه ۷۰۰ حافظ قرآن وجود دارد و از حضور ۸۰ عضو هیات علمی بهره مند هستیم.

وی درخصوص آمار اشتغال دانشگاه بیان کرد: بر اساس آمار وزارت علوم در سال ۱۳۹۷، ۷۵ درصد از فارغ التحصیلان این دانشگاه شاغل می باشند که این آمار بسیار خوبی است.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با گلایه از اختصاص طرفیت پایین دانشجو از سوی وزارت علوم تصریح کرد: متقاضیان بسیاری برای تحصیل به این دانشگاه مراجعه می کنند اما متاسفانه ظرفیت اعلامی از سوی وزارت علوم، بسیار کمتر از میزان ظرفیت ما برای پذیرش است. این دانشگاه آمادگی پذیرش ۳۰۰۰ متقاضی برای تحصیل در سال جدید را دارد. 

وی با بیان اینکه نگاه مسئولان به رشته های قرانی نباید شغلی باشد، اظهار کرد: مسئولان باید به آموزش قرآن به عنوان راهی برای فرهنگ سازی در جامعه نگاه کنند چرا که قرآن، کتاب فرهنگ سازی است و این مجموعه با بکارگیری روش های نوین آموزش در پی آموزش معارف ناب قرآن کریم برای تمامی مراحل زندگی است.

نقیب با اشاره به اینکه این دانشگاه از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه تاسیس و راه اندازی شده است، گفت: کلیه فضای فیزیکی دانشکده ها از طریق موقوفه های مختلف در شهرستان ها تامین شده است و بنیاد خیران و واقفان نیز به جهت ارتباط بیشتر با خیران و واقفان به جهت استفاده از ظرفیت آنان در امور مختلف، تاسیس شده است.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان اینکه این دانشگاه مجوز فعالیت های بین المللی را نیز کسب نموده ، گفت: در حال حاضر به دنبال جذب علاقه مندان از کشور های خارجی و نیز جذب از میان طلاب می باشیم.

وی همچنین از تاسیس پژوهشکده قرآن کریم در دانشگاه خبر داد که تحقیق،پژوهش و احیای نسخ خطی قرآن کریم یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این بخش می باشد.

حجت الاسلام نقیب همچنین از برگزاری دوره های مختلف حفظ، قرائت و ... در ایام تابستان برای دانشجویان خبر داد.

وی افزود: نگارش کتب، مقالات، پایان نامه های منطبق با مسائل روز، نشریه های علمی پژوهشی از سوی اساتید و دانشجویان دانشگاه، تاسیس کانون های علمی دانشجویی و برگزاری همایش بین المللی پژوهش های قرآنی در حاشیه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی به عنوان بخش پژوهشی مسابقات، از مهمترین فعالیت های علمی این دانشگاه است. 

نقیب با بیان اینکه مجوز تاسیس مدارس قرآنی از سوی وزارت آموزش و پرورش برای این دانشگاه صادر شده است، در خصوص برنامه‌های این مدارس گفت: در نظر داریم در این مدارس، دانش‌آموزان در کنار دروسی که از سوی آموزش و پرورش تعیین شده، در زمینه حفظ قرآن کریم و  امور تربیتی در مسیر معارف ناب قرآن کریم آموزش ببینند.

در ادامه این دیدار حجت الاسلام مهدی رجایی نیا ضمن قدردانی از فعالیت های این مجموعه، به ارائه پیشنهاداتی در زمینه اثرگذاری بیشتر دانشگاه با کاربردی کردن معارف قرآن در زمینه های مختلف پرداخت.

حجت الاسلام رجایی نیا با گلایه از پایین بودن توجه مردم نسبت به یادگیری و آموزش معارف قرآن کریم گفت: متاسفانه برخی اوقات شاهد این هستیم که خانواده ها کلاس های مختلف آموزشی را برای کودکانشان درنظر میگیرند اما نسبت به آموزش قرآن که زمینه ساز شکل گیری فرهنگ زندگی در افراد است، غافل می شوند و این عدم رغبت، نشان از کم توجهی جامعه به فرهنگ ناب قرآنی می باشد.

وی اظهار کرد: دانشگاه می‌تواند در زمینه کودکان نیز فعالیت‌های قرآنی خود را از طریق دانشجویان و فارغ التحصیلان خود انجام دهند. به صورتی که دانشجویان اوقات فراغت خود را به تربیت قرآنی دانش آموزان، کودکان و خردسالان بپردازند.

رجایی نیا افزود: در این زمینه میتوان با ایجاد راه های همکاری با آموزش و پرورش، نسبت به آموزش دانش آموزان اقدام کرد.

وی افزود: فرهنگ سازی قرآنی در عرصه های ورزشی و هنری و همچنین حضور فعال و فرهنگ سازی قرآنی در مناطقی که آمار آسیب های اجتماعی بالاست همچون حاشیه شهرها و مناطق پایین شهر، می تواند از بروز بسیاری از مسائل و معظلاتی که جامعه امروز با آن رو به رو است، جلوگیری نماید.

رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: متاسفانه در جامعه ورزشی و هنری ما بر روی مبانی فکری هنرمندان و ورزشکاران کار نمی شود و این کار می‌تواند از سوی مجموعه های فرهنگی همچون دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم انجام شود. به طور مثال وقتی یک خانم که در این دانشگاه تحصیل کرده بتواند در یک رشته ورزشی مدال بیاورد و یا اینکه در یک رشته هنری بتواند به یک مقام برسد، به عنوان یک نماد فرهنگی ورزشی و یا فرهنگی هنری به جامعه معرفی میشود. نمادی که هم در رشته ورزشی و هنری مقام آورده و هم آشنا و واقف و عمل کننده به معارف قرآنی است.

حجت الاسلام رجایی نیا افزود: هیچ کتابی به اندازه قرآن، جنبه زیبایی شناختی ندارد. به همین دلیل باید بر روی جنبه های تلفیق فرهنگ قرآن و هنر در جامعه کار شود. همچنین میشود با ارائه برنامه های کاربردی و ارتباط با مسئولان مربوطه در زمینه گردشگری قرآنی فعالیت نمود.

بحث در زمینه های مختلف بودجه ای نیز از دیگر موارد عنوان شده در این دیدار بود.

  • گروه خبری : مهمترين اخبار دانشگاه
  • کد خبر : 7832
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

تنظیمات قالب