.
  • تاریخ انتشار : 1400/07/19 - 13:42
  • تعداد بازدید : 196
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
بمناسبت دهه وقف صورت پذیرفت:

تشریح فعالیت ها و اقدامات بنیاد خیران و واقفان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

رئیس بنیاد خیران و واقفان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به تشریح وظایف و عملکرد این بخش پرداخت.

به گزارش ایحا، حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا زارع مهرجردی رئیس بنیاد خیران و واقفان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ضمن گرامیداشت دهه وقف در گفت و گو با خبرنگار ایحاء به بیان وظایف، اقدامات و برنامه های این بنیاد در دانشگاه پرداخت.

وی اظهار کرد: وقف  مصداق بارز باقیات الصالحات و خیرات جاریه است و یادگار ارزنده نبی مکرم اسلام حضرت محمد(صلی الله علیه و آله وسلم) و ائمه معصومین(علیهم السلام) است، و دقیقاً علت نامگذاری این دهه به دهه وقف به خاطر تقارن با ایام شهادت حضرت خاتم الانبیاء(صلی الله علیه و آله وسلم) به عنوان اولین واقف در تاریخ اسلام و حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام) که به عنوان اولین متولی موقوفات امیر المؤمنین(علیه السلام) است، می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین زارع مهرجردی افزود: پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) می فرمایند: «با مرگ ارتباط انسان با دنیا قطع می شود  الا از سه طریق: فرزند نیک و صالح، اثر علمی و صدقه جاریه»، که در کلام دین و سیره اهل بیت(علیهم السلام)، «وقف» مصداق بارز صدقه جاریه و سودمندترین معامله با پروردگار است و از میراث این سنت حسنه می توان به پیشرفت های گوناگون فرهنگی، علمی، آموزشی، درمانی و اجتماعی در جهان اسلام و ایران اشاره کرد و اگر مسأله وقف به درستی در جامعه تبیین گردد، بسیاری از نیازهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی مرتفع خواهد شد .

وی در ادامه در خصوص ضرورت ورود دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به عرصه وقف و تشکیل بنیادی به نام خیران و واقفان، گفت: اولاً دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از بدو تأسیس وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه بوده است، البته ابتدا به صورت مدرسه قرآن شروع به فعالیت کرده و بعد دانشکده علوم قرآنی تهران و سپس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم که با 18 دانشکده علوم قرآنی در سراسر کشور فعالیت علمی قرآنی دارد، بنابراین سنگ بنای این دانشگاه با موقوفات نهاده شده و در طول دوران فعالیت 30 ساله خود همواره کمک ها و حمایت های سازمان اوقاف، واقفان و خیران بوده است که آن را سر پا نگه داشته است؛ ثانیاً به موازات گسترش کمی و کیفی دانشگاه و مدیریت آن در 16 استان و 18 شهرستان هزینه های زیادی را هم تحمیل می کند که کمک های اوقاف به تنهایی پاسخگو این حجم از مشکلات نیست، لذا وقف و کمک­های خیران و واقفان می تواند بخش مهمی از این نیازها را تأمین کند. امروزه دانشگاه­های بزرگ کشور که اعتبارات مصوب و کلانی هم دارند باز از کمک خیران و واقفان بی نیاز نیستند و بنیادهای خیریه حامی دانشگاه آنها را حمایت می کنند. دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم هیچ بودجه مصوبی در دولت ندارد و البته گاهی ارقامی به صورت کمک به دانشگاه داده می­شود که در مقابل حجم و گستره فعالیت ناچیز می باشد بنابر تصمیم هیأ امناء دانشگاه بر این قرار گرفت که بنیاد خیران و واقفان دانشگاه تشکیل شود که بحمدالله این تصمیم عملی شد.

رئیس بنیاد خیران و واقفان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در خصوص راهبردهای اصلی بنیاد در ساماندهی و جذب حمایت خیران و وافقان اظهار کرد: در طول تاریخ هر زمان ارتباط قوی و مستحکم بین مردم و حاکمیت برقرار بوده و به عبارتی مشارکت مردم در ساخت و یا استحکام بخشی به بنیان های اصیل اجتماعی، دینی، فرهنگی و اخلاقی جامعه بیشتر بوده و باور و درک متقابل جریان داشته، آن جامعه به خوبی توانسته موانع پیش رو را کنار بزند و پله های ترقی را طی کند. باید توجه داشته باشیم که توسعه و پیشرفت و طی کردن پله های ترقی بدون پشتوانه و حمایت مردم حتی اگر نیاز مادی هم به آنها نداشته باشیم ممکن نیست. باید نظر مردم را جلب کرد و در آنها ایجاد باور کرد به نحوی که خود داوطلبانه و از روی اختیار و عشق حمایت و پشتیبانی کنند. در جامعه ای که مردم مسلمانند و دل­های آنان آکنده از عشق به خدا و قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) و روز جزا است، آمادگی کمک و حمایت در جهت رشد این باورها و اعتقادات وجود دارد. ولی بدون ایجاد حس اعتماد در آنان این مهم تحقق پیدا نمی کند.

وی تصریح کرد: یکی از کارهای مهمی که باید انجام شود عینیت بخشیدن به فعالیت ها و محسوس کردن آنهاست به نحوی که بتوانند ببینند، شفافیت در عملکرد و گزارشات واضح و روشن از فعالیت شرط لازم است. برگزاری مجمع سالانه و ارائه گزارش به خیرین و اعضاء و معرفی خیرین به مردم به عنوان یک سیاست تشویقی تأثیر بسزایی در جذب حمایت های مردمی خواهد داشت. از هر وسیله ممکن و مشروع که سبب جلب اعتماد جامعه شود باید بهره جست، پیش قدم شدن شخصیت های دینی و انقلابی و خیرین سرشناس و مشهور، و همه آنهایی که به نحوی پایگاه اجتماعی خوبی در میان مردم دارند می تواند مشوق خوب و تکیه گاه اعتماد مردم باشند.

حجت السلام زارع در ادامه با  بیان آمار و ارقام جذب حمایت از خیران و واقفان برای دانشگاه، توضیح داد؟ در این خصوص باید عرض کنم بنیاد خیران و واقفان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ابتدای راه است و گام های نخستین را برمی دارد، البته باید عرض کنم سخن من ناظر به جذب کمک خیرین محترم در قالب بنیاد و این تشکّل مردم نهاد است که از تیر ماه سال جاری با کسب پروانه از وزارت کشور  فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرده است؛ والا کمک خیرین محترم از بدو تأسیس دانشگاه در تمام دانشکده های سراسر کشور جاری و ساری بوده است و بخش اعظم فعالیت های عمرانی و همچنین تأمین بخشی از نیازمندیهای دانشگاه در بخش رفاه دانشجویی و فعالیتهای فرهنگی از ناحیه خیرین و واقفین محترم بوده است. اگر به سایت بنیاد خیریه دانشگاه به آدرس khayeran.quran.ac.ir مراجعه بفرمایید ملاحظه خواهید کرد که خیرین محترم می توانند به دلخواه و رضایت خود مورد هزینه را معین کنند که فرضاً عمرانی باشد یا آموزشی و پژوهشی و یا فرهنگی و رفاهی و یا جاری که هرکدام زیرشاخه هایی هم دارد، یا اینکه اختیار را به بنیاد بدهند که هر جا اولویت بیشتری داشت هزینه کند.

وی در پاسخ به این سوال که نقطه مورد غفلت در میان نیات خیران و واقفان در حوزه آموزش عالی کجاست؟، پاسخ داد: بکار بردن کلمه غفلت شاید خیلی جالب نباشد و واژه اولویت مناسب تر است. در حال حاضر حمایت واقفان وخیران محترم به آموزش عالی نسبت به گذشته گسترده تر شده است و این نشان از بالا رفتن سطح نگرش و شناخت مردم به این امر است. مردم عموماً دوست دارند نتیجه و آثار حمایت های خود را ببینند، حال اگر متولیان آموزش عالی کشور در جهت عینیت بخشیدن به آثار و نتایج این کمک ها و حمایت ها تلاش کنند به نحوی که واقفین محترم همان احساس لذت و شادابی که در کمک به ساخت یک بنای علمی دارند در کمک به طرح های پژوهشی و علمی و ... هم داشته باشند، قطعاً حمایت ها در این عرصه و سایر عرصه های اولویت دار گسترده تر خواهد شد. امروزه یکی از معضلاتی که جامعه و بنیان خانواده را تحت تأثیر خودش قرار داده، رواج فرهنگ غرب و سست شدن بنیان های اجتماعی، خانوادگی و اخلاقی در جامعه است، و شکی نیست این معضل نتیجه فاصله گرفتن از آموزه های دینی و قرآنی و آسمانی است؛ لذا هر چه قدر در زمینه فعالیت های آموزشی و پژوهشی قرآن محور تلاش شود کم است؛ پس اولویت اول جهت دهی نیات به اموری است که می تواند نگرش دینی و اخلاقی و فکری جامعه را تقویت و سامان بخشد.

غلامرضا زارع در بخش دیگری از سخنان خود به بیان راه کارها و پیشنهادها در خصوص ارائه گزارش شفاف از اجرای نیات وافقان پرداخت و اظهار کرد: در اساسنامه بنیاد این گونه موارد پیش بینی شده است و نه تنها در مورد واقفان که در مورد همه خیران و واقفان صدق می کند. برای مثال : لزوم ثبت عملکرد مالی تشکل در دفاتر مالی رسمی و انجام کلیه دریافتها و پرداخت ها از طریق حساب بانکی مستند به ماده 31 آیین نامه تشکل های مردم نهاد، لزوم ایجاد امکان دسترسی بازرسان دبیرخانه شورای ذی ربط به اطلاعات و اسناد تشکل، مستند به ماده 33 آیین نامه تشکل های مردم نهاد، لزوم برگزاری به موقع مجامع عمومی سالانه و ارائه گزارش عملکرد مستند به مرجع صدور پروانه، مستفاد از ماده 19 تشکل های مردم نهاد؛ از جمله مواردیست که در این زمینه راه گشا هستند. علاوه بر اینها واقفان محترم می توانند خود متولی موقوفه مورد نظر باشند و بر تمام دخل و خرج ها نظارت داشته باشند. ما تصمیم داریم تمام فعالیت های بنیاد را به موقع گزارش کنیم و خیرین محترم را در جریان فعالیت ها و دخل و خرج ها قرار دهیم.

وی با تاکید بر ایجاد فغضای جدید و جهت دهی به نیات واقفان متناسب یبا نیازهای روز جامعه اظهار کرد:  از نام بنیاد خیریه دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم هویدا است که جهت دهی ها در این مرکز، سمت و سوی قرآنی دارد؛ امروزه موقوفات در مورد عزاداری و بویژه عزای حضرت سیدالشهداء (ع) فراوان است، ولی در مورد سایر موضوعات اجتماعی و فرهنگی موقوفات کمتری داریم، شاید هیچ زمانی به اندازه امروز جامعه انسانی در معرض تند باد حوادث ویرانگر اخلاقی، فرهنگی و فکری قرار نداشته است به گونه ای که انسانیت را به حاشیه رانده است. خوب در این نبرد فکری باید جامعه را در برابر افکار مسموم و مخرب واکسینه کرد. بنابر این باید جهت دهی نیت خیران و واقفان به سمتی باشد که تأمین کننده هم سلامت جسم باشد هم روح . جامعه هدف ما در این بنیاد هر دو گروه هستند، یعنی هم کسانی که برای تحصیل نیاز مادی دارند اعم از تغذیه، اسکان، درمان و هزینه های تحصیلی و ... و هم هزینه هایی که سبب رشد فکری و اخلاقی و تحصیلی آنها می شود و هم توسعه فضاهای متناسب مجموعه علمی و قرآنی.

رئیس بنیاد خیران و واقفان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ضمن بیان راه های ارتباطی جت مشارکت واقفان و خیران در طرح‌های بنیاد گفت: در سایت بنیاد به همان آدرسی که عرض کردم نیازمندی­های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در زمینه های آموزشی و پژوهشی، فرهنگی، رفاهی، عمرانی و جاری که هرکدام زیرشاخه هایی دارد و شامل همه آنچه می تواند در نیت خیران و واقفان محترم بیاید آمده است؛ لذا خیرین می توانند به سایت مراجعه کنند و یا اینکه به رابطین بنیاد که در دانشکده­های سراسر کشور مستقر هستند مراجعه نمایند و با راهنمایی آنها اقدام کنند. این دانشکده ها عبارتند از دانشکده علوم قرآنی قم، تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، آمل، میبد، زاهدان، زابل، مراغه، ملایر، خوی، کرمانشاه، بندرعباس، شاهرود، بجنورد، سبزوار و خمین

 

  • گروه خبری : مهمترين اخبار دانشگاه
  • کد خبر : 5283
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید