.
  • تاریخ انتشار : 1400/08/10 - 10:00
  • تعداد بازدید : 167
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
در گفت و گو با حجت الاسلام و المسلمین اسماعیلی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مطرح شد:

تشریح برنامه های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به تشریح برنامه های درحال انجام و پیش روی این معاونت پرداخت.

به گزارش ایحا، حجت الاسلام سید محمد اسماعیلی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت و گو با خبرنگار ایحا، اظهار کرد: با توجه به اقدامات بسیار ارزنده‌ای که در گذشته انجام یافته، شکر خدا برنامه‌های فرهنگی، دانشجویی و مشاوره دانشگاه در مسیر خودش قرار گرفته است، البته پیگیری هایی لازم است که انشالله بتوانیم فعالیت ها و برنامه ها را به نحو احسن انجام دهیم؛ هرچند دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم هم در عرصه آموزش فعالیت دارد و هم در عرصه پژوهش، اما بستر انجام، تقویت و بالندگی این فعالیت ها در بخش فرهنگی و دانشجویی فراهم می گردد؛ از همین رو تقویت حوزه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: اجرای برنامه‌های فرهنگی و دانشجویی، نیازمند فراهم بودن شرایط و مقدماتی است؛ به عنوان مثال تجهیز خوابگاه‌ها و اهتمام به امور رفاهی از قبیل تغذیه، وام دانشجویی و ... موجب می شود تا دانشجو بتواند با خاطری آسوده و ذهنی باز در امور علمی، فرهنگی و قرآنی فعالیت داشته باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از تلاش و زحمات مجموعه دانشجویی اعم از مدیر و کارشناسان مربوطه در این امر، اشاره‌ای به اقدامات انجام شده در حوزه دانشجویی دانشگاه داشت و اظهار کرد: برخی از برنامه به صورت منظم و روتین در حال انجام هست و برنامه‌های جدیدی نیز در دستور کار این معاونت قرار دارد؛ همانگونه که اشاره شد بحث تعمیر و تجهیز خوابگاه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، از طرفی هم به جهت اینکه حدود سه ترم کلیه خوابگاه ها غیر فعال بوده، قطعاً نیازمند بازسازی و تعمیرات اساسی است؛ پیرو دستور اکید رئیس محترم دانشگاه مقرر گردید امر تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ها با سرعت انجام گیرد؛ البته جهت این مهم، اقلامی مورد نیاز است و این نیازمندی‌ها از کلیه دانشکده‌ها، احصاء شده و انشاءالله با هماهنگی های لازم، بودجه مطلوب تخصیص و به انجام خواهد رسید. همچنین راه اندازی و نصب سامانه یکپارچه حضور و غیاب خوابگاه ها از دیگر برنامه های در دست اقدام معاونت در بخش دانشجویی است.

اسماعیلی افزود: در صورت بازگشایی دانشگاه‌ها، راه اندازی سلف‌های غذاخوری برای دانشجویان از دیگر اولویت‌های حوزه دانشجویی است.

وی در ادامه با بیان برنامه های پیش روی معاونت در حوزه وام های دانشجویی اظهار کرد: در خصوص وام های دانشجویی نیز خوشبختانه با تلاش بسیار خوب مدیریت دانشجویی ، ترم گذشته به صد در صد متقاضیان دریافت وام، تسهیلات تعلق گرفته و در این قسمت ما مشکلی نداریم و حتی رکورد پرداخت وام در سال تحصیلی99-400 شکسته شد؛ به طوری که در این سال مبلغی نزدیک به سه میلیارد تومان به عنوان وام به دانشجویان متقاضی پرداخت شد. در ترم جاری نیز تلاش بر این است که به کلیه متقاضیان تسهیلات دانشجویی واجد الشرایط، وام پرداخت شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم همچنین از برگزاری مسابقات ورزشی در طول ترم از سوی این معاونت خبر داد و افزود: انجام برنامه‌های متنوع در حوزه سلامت همچون مسابقات هفته تربیت بدنی و ... از جمله برنامه های شاخص مدیریت دانشجویی دانشگاه می باشد.

وی افزود: کمیسیون موارد خاص و کمیته انضباطی از دیگر بخش های معاونت در حوزه دانشجویی است که در تلاش است با حل مشکلات تحصیلی  و ... فضایی آرام و دور از استرس برای دانشجویان عزیز ایجاد نماید.

اسماعیلی در مورد اداره مشاوره، بهداشت و سلامت گفت: خوشبختانه کارهای خوبی در این بخش انجام شده است. برگزاری کارگاه‌های دانش افزایی برای اساتید و کارشناسان مربوطه، انجام پایش سلامت جسم و روان و ... بخشی از فعالیت های این حوزه می باشد.

حجت الاسلام سید محمد اسماعیلی در ادامه با تشریح فعالیت های فرهنگی در حال انجام و پیش روی دانشگاه اظهار کرد: برنامه های فرهنگی در حال انجام، برنامه های مصوّب سال 1400 است که البته به دلیل شرایط کرونایی غالباً در فضای مجازی نسبت به برگزاری آنها اقدام می‌کنیم.

وی ضمن قدردانی از زحمات مدیر و کارشناسان این بخش در تشریح اقدامات پیش روی این معاونت در حوزه فرهنگی، اظهار کرد: برگزاری جشنواره های فرهنگی از جمله برنامه‌هایی است که باعث ایجاد رقابت و نشاط در دانشجویان می‌گردد؛ تا پایان سال برگزاری دو جشنواره در دستور کار قرار گرفته است؛  همچنین برگزاری چند دوره مسابقه کتابخوانی، برگزاری سلسله نشست های بصیرتی و سیاسی حول محور بیانیه گام دوم انقلاب و نشست‌های سراسری در ایام الله دهه فجر از دیگر برنامه‌های معاونت است که انشاء الله در تمامی دانشکده ها برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: شرکت در جشنواره رویش وزارت عتف از فعالیت های در اولویت و مهم معاونت است تا با ایجاد شرایط رقابت برای کانون‌های فرهنگی و هنری دانشکده‌ها و ارزشیابی فعالیت‌های این کانون‌ها، برترین‌ها به جشنواره ملی وزارت متبوع، معرفی ‌گردند. ماحصل تلاش و فعالیت کانون‌های قرآن و عترت، مهدویت، هیأت الرسول صلی الله علیه و آله، هلال احمر و سایر کانون‌ها جهت رقابت در جشنواره رویش دانشگاهیان سراسر کشور، به وزارتخانه، ارسال می گردد؛ الحمدلله رتبه هایی هم کسب شده است.

دکتر اسماعیلی در ادامه، حمایت از نشریات دانشجویی را یکی دیگر از برنامه های مهم معاونت عنوان کرد و افزود: حمایت از نشریات دانشجویی در اولویت برنامه های فرهنگی قرار دارد تا دانشجویان بتوانند در فضای مجازی، آثار خود را در زمینه‌های مختلف ارائه دهند. آن دسته از نشریاتی که مجوز علمی کمیته مربوطه را داشته باشند و مدیر مسؤل و سردبیر آنها از دانشجویان باشند، مورد حمایت معاونت قرار می‌گیرند. مثل نشریه مصباح که از طرف انجمن علمی دانشکده آمل تدوین شده و در رتبه برتری قرار گرفته است.

وی درخصوص انجمن های علمی دانشجویی گفت: انجمن های علمی با توجه به آیین نامه های بالا دستی وزارت عتف تشکیل شده اند؛ در واقع تشکیل گروه های علمی دانشجویی باعث می شود دانشجویان  با پیگیری مباحث علمی و ممارست در تقویت مباحث علمی، برای آینده خویش، تجربه ای کسب نمایند.

تقویت کرسی های آزاد اندیشی ، برگزاری تریبون آزاد دانشجویی در فضای مجازی، گرامیداشت مناسبت ها و اعیاد و ... از دیگر برنامه های اعلامی از سوی معاون فرهنگی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بود، که به فراخور مناسبت‌های ملی، مذهبی و صنفی در همه دانشکده‌ها اجرایی می‌گردد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در پایان با اشاره به همکاری های فرهنگی با مجموعه ها و موسسات فرهنگی و قرآنی کشور، خاطرنشان کرد: قطعاً ما در برنامه های خودمان نسبت به ارتباط با مجامع بیرونی برنامه‌ریزی می کنیم. ارتباطاتی هم تا کنون داشته ایم و تفاهم نامه‌هایی هم با این مراکز منعقد کرده ایم؛ ایجاد تعامل سازنده مابین دانشکده‌های علوم قرآنی و ادارات اوقاف و امور خیریه از دیگر دغدغه‌های این معاونت است که انشاء الله با همکاری و اهتمام مدیران  محترم ادارات، برنامه های مشترک خوبی به انجام خواهد رسید. البته اخیراً به خاطر شرایط کرونا و اجرای برنامه‌ها در فضای مجازی، این ارتباط مقداری کم رنگ شده است؛ گسترش برنامه‌ها در بقاع متبرکه در دستور کار قرار دارد و در اولین فرصت، اجرایی می گردد؛ در این زمینه هم با آستان مقدس حرم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران صحبت هایی را داشته ایم. برگزاری برنامه های مناسبتی با سایر مجموعه ها از جمله گرامی داشت میلاد پیامبر اکرم (ص) و تربیت حافظان قرآن کریم از جمله برنامه هایی هستند که مارا در جهت ارتباط با موسسات و مجموعه های همسو یاری می نمایند.

  • گروه خبری : مهمترين اخبار دانشگاه
  • کد خبر : 5385
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید